Sponsorlu Bağlantılar

Meyve ve Sebzelerin Saklanması

Konserve gibi gıdaların zararlı olmasının nedeni, içindeki kimyasal koruyuculardandır. En çok kullanılan gıda koruyucusu olan Sodyum Benzoat’ın % 3’den fazla kullanılırsa, gözlere zarar verdiği biliniyor. Şimdi içtiğimiz meşrubatta, yediğimiz sucukta, yediğimiz konserve yemeklerinde aynı koruyucu var. Örneğin; Öğlen yemeğinde litrelik Sodyum Benzoat’lı, asitli içecek içsek, sucuklu, yumurta ve konserve bezelye yemeği konservesi yesek, bunlarda %1-2 Sodyum Benzoat kullansalar, biz bir öğünde toplam % 3-6 oranında Sodyum Benzoat katkılı yemek karışımı yemiş oluyoruz. Göz bozuklukları bu ve bunun gibi birçok sebepten dolayı ilkokul seviyesine indi.

Köylerde hiçbir koruyucu kullanmadan, vişne, şeftali, fasülye, patlıcan, konservesi yapılır.

Vişnelerin sapları çıkartılır, cam kavanoza doldurulur, üzerine su ve şeker katılır, ağızları kapatılır. Bir kazana doldurulup kazana soğuk su katılır, 10 dakika kaynatılır, kavanozlar kazandan çıkartılıp ters konulup kapağı üzerine soğumaya bırakılır.

Fasülyeler veya sebzeler hafif yollu pişirilir, sıcak sıcak kavanoza doldurulur, kavanozların ağzı kapatılır, ters konup soğumaya bırakılır.

Aynı işlemle marmelat yapıldı. Sıcak böğürtlen marmelatını cam kavanoza koyup ağzını kapadık, zaten sıcak olduğu için kaynatmadık, kapağı yere gelecek şekilde koyup soğumasını bekledik. 2 yıl geçti. Ne şişme yaptı nede küflenme, ağzını açıp kontrol edeceğiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Köylerde, fasülye, kabak, patlıcan, bamya iplere dizilip kurutulur. Vişne, erik, serilip kurutulur. Kurutulan yerin temiz olması lağım ve ahırdan uzak yerde olması sağlık açısından çok önemlidir. Bazı zararlı bakteriler, kuruma esnasında gıdalarımıza geçer, sağlığımızdan oluruz.

Meyve ve sebzelerin derin dondurucularda saklanıp kışın yenmesi şu anda bilinen en sağlıklı yöntemdir.

Sponsorlu Bağlantılar