Sponsorlu Bağlantılar

Edirne tarihi açıdan büyük öneme sahiptir. Uzun bir dönem Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmış olan bu şehir birçok kültürü içinde barındırmaktadır.  Şehir merkezi turizmle uğraşırken, köyler tarım ile geçimini sağlamaktadır. İl merkezi dışında 8 ilçeye sahiptir. 2017 yılı nüfus sayımına göre 401.701 nüfusa sahiptir. Resmi kayıtlara göre Edirne’de Osmanlı Dönemine ait 612 eser bulunmaktadır. Kültür cenneti olan Edirne’nin mutfağı da çeşitli lezzetler barındırmaktadır. Saymakla bitmeyen tatlılar ve yemekler Türk kültürünün ne denli önemli olduğunu bizlere gösteriyor. Yazımızda Edirne de kesinlikle tatmanız gereken lezzetleri sizi. İçin sıraladık.

 

Edirne Gezi Rehberi İçin TIKLAYIN…

 

1 – Edirne Tava Ciğeri

Tava ciğerini her şehirde bulabilirsiniz. Ancak Edirne Tava Ciğeri’nin damakta bıraktığı tadı, akılda bıraktığı izi asla bulamazsınız. Öyle bir lezzet ki unutamayacaksınız. Edirne Merkez de 2 mekan bu lezzeti halk ile buluşturuyor. Kesinlikle gidip yerinde tadmalısınız. Mekan isimleri “Aydın Tava Ciğeri” ve “Ciğerci Niyazi Usta” olarak navigasyona girdiğinizde çıkacaktır. Fiyat ve hizmet olarak birbirine eşdeğer olan bu mekanlar sınırsız domates, soğan ve ekmek ile tıka basa doyabilirsiniz.

Edirne Tava Ciğeri Tarifi İçin Tıklayın.

2 – Edirne Elbasan Tavası

 

Sponsorlu Bağlantılar

Edirne ilinin yöresel lezzetleri arasında önemli yere sahip olan “Elbasan Tavası” kesinlikle damak tadınıza hitap edecektir. İçi bol etli olan bu yemek, patates, bezelye ve sos ile harmanlanarak kendine özgü bir yada kavuşuyor. Evinizde de yapabileceğiniz Elbasan Tavası’nı yerinde yemeniz damak tadı açısından daha iyi olacaktır.

3 – Acıbadem Kurabiyesi

Edirne’nin en bilinen yöresel tatlısı acıbadem kurabiyesidir. Taze bademleri toz haline getirerek, yumurta ve şeker ile karıştırarak kurabiye hamuru oluşturulur. Fırınlanmış kurabiyeler çıtır ve lezzeti ile damakta unutulmaz bir tat bırakıyor. Edirne’nin Merkezinde bulunan tatlı dükkanlarında kolaylıkla bulabilirsiniz. Özellikle Selimiye Camisi ve Hanların içinde bulunan dükkanlarda bulunuyor.

4 – Ciğer Sarma

Edirne’nin Tava Ciğeri meşhur olsa da Ciğer Sarması da o kadar meşhurdur. Üzüm, fıstık, pirinç ve kuşbaşı kesilmiş ciğerler kavrularak, kuzu iç gömleğine sarılarak fırınlanıyor. Fırında kızarmış tavuk gibi kıpkırmızı görünüme sahip olan Ciğer Sarma Edirne ziyaretinde tatmanız gereken lezzetleri arasında olmalı.

Sponsorlu Bağlantılar

5 – Mamzana

Mamzana akılda zor kalsa da damakta unutulmayacak bir tat bırakıyor. İçinde patlıcan, domates, biber, sarımsak, maydanoz, limon ve sırlı baharatlar barındıran Mamzana, her yemeğin yanına yakışıyor. Edirne’nin meşhur yemekleri arasında yerini alan Mamzana yörenin en beğenilen lezzetlerinden.

6.Badem Ezmesi

Bademden yapılan bu kurabiye şeklindeki tatlı yediğiniz anda ağzınızda dağılıyor. Edirne’de hemen her cadde üstünde satan dükkanlar bulmak mümkün. Özellikle Selimiye Camii’ nin altındaki çarşıda bir çok dükkan mevcut.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Nefis Yemek Tarifleri İçin TIKLAYIN…

 

Sponsorlu Bağlantılar