Sponsorlu Bağlantılar

Zeytinyağı, gerçekten büyük bir mucizedir. Mevla (c.c) incire ve zeytine yemin etmiştir. Kişi sevdiği şey üzerine yemin eder, sıradan eşyalar üzerine yemin edilmez. Zeytin ve incir sıradan meyveler değildir. Zeytinin, en kıymetli yeri yağıdır. Sofrada yediğimiz zeytin, tuzlu olduğundan zarar bile verir.

Zeytinyağının kıymeti bilindiği için, fazla üzerinde durulmamaktadır ancak zeytinyağı en büyük şifa kaynaklarından birisidir.

Zeytinyağı ile ayçiçek, pamuk tohumu yağlarını karıştıranlar maalesef var. Bunu ilk anda ayırt etmek bir hayli zor. Akhisar, Aydın yağları aşırı kokulu olduğu için bunlara katılan yağları ayırt etmek daha da zor. Ayvalıkta bilge adam, Cemal Amcayı bile kandırmışlar. O ki; yıllarını zeytinyağı içinde geçirmişti.

Hileli zeytinyağını anlamak için; Bir çay bardağına şüphelendiğiniz zeytinyağından, bir çay bardağına da halis zeytinyağından doldurup ikisini aynı anda buzdolabının buzluğuna 5-10 saat (-5,-10°C) bekletiriz. Eğer yağ tamamen donuyorsa, o yağ saftır. Eğer altı biraz donup, üstü donuyorsa, YAĞ HİLELİDİR. Markalı yağların çoğunun saf olduğunu zannediyoruz. Ancak  laboratuar ortamlarında yapılan deneylerde yağların donduğunu görülmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar