Sponsorlu Bağlantılar

Keseli hayvanlardan birisi olan vombatlar koalanın yakın akrabasıdır. Bir ok ilginç özelliği ile dikkat çeken vombatlar oldukça sevimli, uysal, sakin hayvanlardır. Avustralya’da yaşayan  vombatlar otobur hayvanlardır, saman, yapraklar, ağaç kabukları ile beslenirler. Bu yüzden dişleri oldukça güçlüdür. Aynı zamanda pençeleri ve tırnakları da oldukça kuvvetlidir, tünel kazma konusunda iyidirler. Toprağın altında 30 metre uzunluğunda tünel kazabilirler.

Küçük bir ayı yavrusunu andıran vücutları ortalama 1 metre uzunluğunda 25-30 kilogram ağırlığındadır. Keseleri diğer keseli hayvanların aksine sırt bölgesinde yer almaktadır. Sırt bölgesinde yer alması kesenin içine toprak ve pislik girmesini engellemektedir.

Vombatların bir diğer ilginç özelliği ise dünyanın en korkak hayvanı ünvanına sahip olmasıdır. Vombatlar kilometrelerce uzaktan bir tehlike kokusu aldıklarında korkudan bayılır. Bu durum da vombatların aslında görüntüsünün ardında ne kadar ürkek bir canlı olduğunu göstermektedir.

Vombatların asıl ilginç özelliği ise dışkı şeklidir. Sadece otlarla beslenen vombatların sindirim sistemi oldukça yavaş çalışmaktadır ve dışkıla 10-15 günde bir yapılmaktadır. Dışkıları ise kare şeklindedir. Vombatların tümü devlet koruması altındadır ve avlanmaları yasaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar