Tür kaçakçılığı, bir bölgede bulunan bir türün ( özellikle bitki) izinsiz bir şekilde alınıp, başka bir bölge yada ülkeye götürülüp, kaçırılması ve kopyalanması.  Ülkemizde bir çok endemik tür bulunmaktadır. Dağlarda, yaylalarda, köylerde binlerce farklı türde bitki yaşamaktadır ve bunların bir çoğu o bölgeye ait olan yani sadece o bölgeye yetişen endemik türlerdir. Ülkemizde en çok kaçakçılığı yapılan türler ise ; ters lale, kaplanboğan, kardelen, nilüfer gibi bitkilerdir.

Tür kaçakçılığı yapan ülkelerin başında İsrail geliyor. İsrailli hırsızlar ülkemizde bulunan bu endemik türlerin yerlerini turist kılığında yerli halktan kolaylıkla öğreniyor ve yine turist görünümünde bir çok bitkiyi toplayıp ülkelerine kaçırıyor. Lise ve üniversite öğrencilerine para ve kitapçık vererek gezi adı altında kaçakçılık yaptırıyor. Özellikle Ayder Yaylasına giden İsrailliler yaylada çok erken saatlerde, kimsenin olmadığı vakitlerde bitkileri topluyor. Bir çoğu doğada ayakkabısız gezme bahanesiyle çorapla bu bölgelerde dolaşıp çoraplarını her 5-10 dk da bir değiştirerek ters çevirip çantalarına atıyorlar. Çorabın altına yapışan küçücük bir bitki parçası bile onlar için yeterli. Bu şekilde yapılan hırsızlık sonrası İsrailde küçük bir Ayder yaylası bile oluşturmuşlar. Tıpkı Ayder Yaylası görünümündeki alanda Ayder Yaylasında yetişen endemik türlerde mevcut.

 

Peki Kaçırılan Bitkiler Ne Oluyor? 

Kaçırılan bitkilerin gen haritası çözülerek, bir bölgeden başka bir bölgeye nakli sağlanıyor. Yani bitkinin tüm yaşam koşulları gen haritasında çözülüyor ve aynı koşullar oluşturularak başka bir bölgede tekrar o bitki üretiliyor. Üretilen bu bitkiden ilaçlar üretmek, o bitkiyi ortadan kaldıracak virüsler üretmek, bitkinin genlerine başka genler de eklenerek o bölgedeki başka bitki türlerini ortadan kaldırmak mümkün.