Mevlütlerde, cemiyetlerde, düğünlerde en çok yapılan ve yenilen yemek şüphesiz tavuklu pilavdır. Vereceğim tarif o kadar kalabalık misafirler için olmasa da malzeme miktarını arttırıp gelen misafirlerinize gönül rahatlığı ile yapabileceğiniz bir tarif. Bu tarif 2-3 kişi içindir.

Malzemeler

  • Yarım tavuk göğsü
  • 1 su bardağı pirinç
  • Tuz, karabiber, toz kırmızı biber
  • Sıvı yağ, tereyağ
  • 1 Bardak tavuk suyu

Yapılışı

Tavuğunuz köy tavuğu olursa lezzeti apayrı güzel olur. Benim kullandığım tavuk anaç tavuktu, köy tavuğu gibi olmasa da onunda lezzeti güzel oldu. Tavuk göğsü 2 bardak su ile haşlanmaya bırakılır. Göğüs eti haşlanırken diğer taraftan pirinç yıkanır ve 2 bardak suyla ıslatılır. Pirinç olarak yarım bardak İran pirinci( yasemin pirinç) ve yarım bardak pilavlık pirinç kullandım. Dileyen sadece Osmancık yada baldo pirinçte kullanabilir. İran yada yasemin pirinç uzun olduğu için güzel bir lezzet ve görüntü oluşturuyor.Tavuk eti yarım saat kadar haşlanınca etler pişmiş mi diye kontrol edilir. Kolaylıkla parçalanıyorsa pişmiş demektir. Pişen tavuk bir tabağa alınır ve tenceredeki su da ayrı bir tabağa alınır.

Soğuyan tavuk etleri elle didiklenir ve tekrar tavaya alınarak üzerine sıvı yağ baharatlar ve tuz ilave edilerek 1-2 tur karıştırılır ve altı kapatılır. Başka bir tavada pilavımızı pişirmeye başlıyoruz ve pilav suyuna 1 bardak tavuk suyunu ekleyip her zamanki gibi pilavı pişirip en az 15 dakika dinlendiriyoruz.

Bir kaseye önce 1-2 kaşık tavuk eti koyup üzerini pilavla doldurup iyice bastırıp servis tabağına ters çeviriyoruz. Dileyen üzerine karabiber yada pulbiber ekleyebilir. Bizim menümüzde bir de karnabahar kızartması olduğu için onu da yanında sarımsaklı yoğurt ile servis ettim ve tabiki tavuklu pilavın yanına ev yapımı ayran ile afiyetle yenildi.