Sponsorlu Bağlantılar

 

Srebrenitsa Katliamı 2. Dünya Savaşından sonra yapılan en büyük katliam ve soykırım olarak kayıtlara geçmiştir. 20.yüzyılda Avrupanın göbeğinde dünyanın gözleri önünde yapılan bu katliamda en az 8.372 kişi Sırp ordusu tarafından öldürüldü. 1991-1995 Bosna Savaşı sırasında Srebrenitsa şehrinde 11 Temmuz 1995 günü yapılan bu soykırımda Müslümanlar hedefteyken genç, yaşlı demeden bir katliam gerçekleşti.

 

600 Hollandalı asker Srebrenitsa’yı korumakla görevlendirilmiş ancak Sırp Ratko Mladiç komutasındaki askerler “Krivaya 95” harekatı ile Srebrenitsa’yı ele geçirmek için kente girmiş , önce bin kişiyi esir almış ve esirleri tek tek öldürmeye başlamıştır. Hollandalı askerlerin engel olmadığı bu katliam dünyanın gözü önünde olmuş ve dünya bu katliama sessiz kalmıştır ve katliamın arkası gelmiş ve bilanço çok daha ağır olmuştur.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Sırp komutanın şu sözleri ise herşeyi açıklar cinstendi“Bugün 11 Temmuz 1995. Sırplar için kutsal bir günün yıl dönümünü kutlamadan önce Sırp Srebrenitsa’dayız. Bu kenti Sırp milletine armağan ediyoruz. Osmanlı’ya karşı gerçekleştirdiğimiz ayaklanmanın anısına, Türklerden öç alma vakti gelmiştir.”

2002 yılında henüz toplu mezarlar bulunabilmiş ve 8.372 kişiden sadece 6.383 kişinin kimliği tespit edilebilmiş ve öldürülenler gömülebilmiştir. 3 bine yakın kişinin ise hala cesedi bulunamamıştır.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar