Sponsorlu Bağlantılar

Simetri hastalığı  obsesif kompulsif bozukluğunun bir türüdür. Simetri hastaları eşyaların, nesnelerin aklınıza gelebilecek herşeyin düzgün, simetrik ve belli bir düzende olmasını isterler. Karışıklık ve düzensizlikten çok rahatsız olurlar ve yamuk olan bir kaşığı yada bir çerçeveyi hemen düzeltmek isteyebilirler. Simetri hastaları herşeyin belli bir düzende olmasının dışında mükemmel ve kusursuz olmasını da isterler . Simetri hastalığının altında yatan sebep düşünceler ve bazı hislerdir.

 

Eğer bir çerçeve yamuk duruyorsa o her an düşebilir ve bir kaza olabilir. Yada hafif eğri duran bir tabela birinin başına yıkılabilir. Çocuğu eve biraz geciken bir anne çocuğunun başına kesin kötü bir şey geldiği düşüncesine kapılabilir. İşte tüm bu düşünceler sebebiyle herşeyin belli bir düzen, tertip ve zamanlama içinde olmasını isteyen simetri hastaları, bazı düşüncelerinin yersiz olduğunu bilmesine rağmen kendine engel olamadığını söyler. Simetri hastalığın tedavisi psikoterapi yoluyla yapılabilir ve bazı ileri düzeydeki simetri hastalarının ilaç kullanması gerekebilir. Bunun için doktora başvurulması gerekebilir.

 

Simetri hastaları ile yaşayan kişilerin onların bu düzen takıntılarına ayak uydurması gerekebilir. Örneğin ; simetri hastası olan kişinin dolabının muntazam ve kusursuz şekilde düzgün olması gerekir, eşyalarının düzeninin değiştirilmesinden ya da kullanılan bir nesnenin yerine bırakılmamasından çok rahatsızlık duyarlar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Simetri Hastalığı Belirtileri ve Sebepleri;

  • Aşırı temiz ve mükemmel ortamlarda bulunma isteği
  • Sürekli ellerini yıkama isteği
  • Sürekli bir şeyleri düzeltme, düzeltemediği durumlarda rahatsız olma
  • Kötü bir şeyler olacağı düşüncesi
  • Bir sözün bir kaç defa söylenmesiyle o sözün gerçekleşeceğine inanılması
  • Bazı genetik yatkınlıklar
  • Beyinde bulunan bazı anormallikler
  • Vücutta serotonin hormonunun eksikliği de simetri hastalığına sebep olabilmektedir.

 

Sponsorlu Bağlantılar