Sanal Gerçeklik ( Virtual Reality) yaklaşık 30 yıl kadar önce başlayan “suni gerçeklik” ve “sentetik gerçeklik” adlarıyla çağrılan bir teknolojidir. Sanal gerçeklik bilgisayarlar tarafından oluşturulan algısal elektronik deneyimlerdir. Sanal gerçeklik geleceğin teknolojisi olacağını şimdiden kanıtlamış durumda.

Sanal gerçeklik sadece bilgisayarlar değildir. Elektronik eldivenler, hareket algılayıcılı, stretoskopik görüntü kaskları veya gözlükleri, volumetric veya autostereoskopik görüntü sistemleri, ses sistemleri ve sanal ortamlardan oluşur.

Sanal gerçeklik görme, işitme, dokunma, tat alma ve koklama duyularını dinamik bir şekilde sanallaştırır. Sanal gerçeklik sadece görüntüyü, sesi, tadı, kokuyu sanallaştırmaz aynı zamanda etkileşimi de sanallaştırır.

Özellikle sanal gerçeklik gözlükleri günümüzde çok fazla tanıtılmaya ve kullanılmaya başlandı. Büyük elektronik firmaları sanal gerçeklik gözlüklerini piyasaya peş peşe sürmeye başladı. Günlük yaşamda da bir çok alanda sanal gerçeklikten yararlanılmakta.

Tatile gitmek istediğiniz oteli 360 derece izleyebilir, bir doktor sanal ortamda ameliyatlar yapabilir, sanal ortamda bir uçak kullanabilirsiniz. Özellikle kullanıcılara sanal ortamın en gerçekçi duruma getirilmiş hali sunulmak isteniyor.

Oyun alanında en çok sanal gerçeklik gözlükleri ve kaskları kullanılmakta ve oyunun içinde bizzat o ortamda bulunuyormuş havası verilmektedir. Oyundaki karakterlerden birisi olarak onlarla birlikte koşuyor, ateş ediyor ve her şey gerçekmiş hissi uyandırıyor.