Sponsorlu Bağlantılar

İsmini Türkiye’nin önde gelen herpetologlarından Prof. Dr. İbrahim Baran’dan almaktadır. İbrahim Baran Urfa’da 1940 yılında doğmuştur. Tabiye Bölümü mezunu olan İbrahim Baran, Sistematik zooloji dalında doktora yapmıştır ve Türkiye’nin önde gelen herpetoloji uzmanlarındadır. Ülkemizde “Yılancı hoca” olarak anılan ilk ve tek bilim insanıdır. Yılanlara olan önyargıları yıkmak ve yılanları insanlara tanıtmak için çalışmaktadır.

Baran engereği (Vipera berus barani), engerekgiller (Viperidae) familyasından  engereğin Türkiye’de endemik olan bir alt türü.

Sırt bölgesinin rengi genel olarak siyah ya da grimsi kahverengi. Kuyruk ucu sarımsı. Bazen sırt biraz açık renkli olur. Bu halde benekler zikzaklı olur. Genel olarak küçük kemiriciler, kertenkeleler ve çeşitli omurgasız hayvanlarla beslenirler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Boyları 55 cm kadar olur.

Kısa boylu bitkilerin altında, taşlık yerlerde yaşarlar. Yüksekliği 400 metreye (bilinen) kadar olan yerlerde bulunabilirler. Korkutulmadıkları ve üzerine basılmadığı sürece ısırmazlar. Eğer kendini tehlikede hissederse önce tıslar ve ardından ısırabilir. Zehirli bir yılan türü olduğu için dikkat edilmesi gerekir.

Karadeniz’de, Sakarya’da, Torosların Silifke civarındaki yerlerde habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım gösterirler.

Sponsorlu Bağlantılar