Sponsorlu Bağlantılar

Bildiğimiz otomobil, tek bir mucit tarafından tek bir günde icat edilmedi. Otomobilin tarihi, dünya çapında birçok farklı yenilikçinin yer aldığı bir evrimi yansıtmaktadır. Bir çok farklı firmanın, bir çok farklı mucitin çalışmaları sonucunda bugünkü halini almıştır.

Otomobil Tanımı

Bir otomobil veya araba, kendi motorunu taşıyan ve yolcuları taşıyan tekerlekli bir araçtır. 100.000’den fazla patentin, modern otomobilin evrimine yol açtığı tahmin edilmektedir.

İlk Araba Hangisiydi?

Otomobilin ilk gerçek otomobil olduğu konusunda anlaşmazlıklar var. Bazıları, Fransız mühendis Nicolas Joseph Cugnot tarafından icat edilen ilk kendinden tahrikli buharla çalışan askeri traktörle 1769’da icat edildiğini iddia ediyor. Diğerleri, 1885 yılında Gottlieb Daimler’in aracı veya 1886’da ilk benzinli araçları patentlediğinde Karl Benz’in olduğunu iddia ediyor. Ve sizin bakış açınıza bağlı olarak, Henry Ford’un kitlesel üretim montaj hattının mükemmelliği ve bugün arabaların modellendiği araç aktarma mekanizması sayesinde ilk gerçek arabayı icat ettiğine inananlar var.

Otomobilin Kısaltılmış Tarihi Gelişimi

Fransız mühendis Cugnot’un ilk buharla çalışan aracı tanıttığı andan itibaren Newton’un ölümünün ardından 40 yıl sonra hızlı bir şekilde ilerliyor.

Ve bundan yaklaşık bir asır sonra, ilk gazla çalışan araba ve elektrikli araçlar görünümünü ortaya koydu.

Seri üretim montaj hattının tanıtımı otomobil endüstrisinde devrim yaratan büyük bir yenilikti. Ford, montaj hattı sürecine yatırılmış olmasına rağmen, ondan önce gelenler vardı.

Sponsorlu Bağlantılar

Otomobillerin piyasaya sürülmesinin ardından, karmaşık yolların sürülmesi için ihtiyaç duyuldu. ABD’de, karayolu geliştirmeyi yöneten ilk ajans, 1893’te kurulan Tarım Bakanlığı’ndaki Karayolu Sorgulama Ofisi idi.

 

Sponsorlu Bağlantılar