Sponsorlu Bağlantılar

Mescid-i Aksa günümüzde Filistin topraklarında Kudüs şehrinde bulunan Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler için çok önemli olan bir merkezdir. Mescidi Aksa bir çok kişi tarafından sarı kubbeli olan cami sanılmaktadır ancak bu durum böyle değildir. Mescidi Aksa içerisinde 5 büyük mescidi (Kıble mescidi, Kubbetussahra, Mervan mescidi, Kadim Mescidi ve Burak Mescidi) barındıran 144 dönümlük bir arazinin tamamına verilen isimdir. Yani Mescidi Aksa bir cami değil bir alanın tamamının adıdır. 

Mescidi Aksa

Mescidi Aksa’yı bir avlu olarakta nitelendirebiliriz. İçerisinde 25 adet su kuyusu bulunan ve tüm alana ekilmiş zeytin ağaçları vardır. Kıble mescidine günümüzde Mescidi Aksa’da diyenler vardır ancak ne Kubbetussahra ne de Kıble Mescidine Mescidi Aksa demek teorik olarak doğru değildir. Mescidi Aksa 3 din içinde büyük önem arz etmektedir demiştik. Hristiyanlığa göre Hz. İsa Kudüs’te çarmıha gerilmiştir ve Hristiyanlık dini Kudüs’ten yayılmaya başlamıştır. Yahudilere göre ise Mescidi Aksanın içerisinde bulunan alana  Süleyman Mabedi inşa edilecektir ve Yahudiliğin merkezi Kudüs’tür. Mescidi Aksanın duvarını ağlama duvarı olarak kullanırlar. Mescidi Aksanın avlunun içeriye bakan kısmı Müslümanların ibadet yeri iken dış tarafı Yahudilerin ağlama duvarıdır.

Kubbetussahra

Müslümanlığa göre ise Mescidi Aksa ilk kıblemizdir ve Peygamber efendimiz Mescidi Aksa’nın içinde bulunan Kubbetussahra’dan Miraca yükselmiştir, Kubbetussahra’nın içinde Peygamberimiz bütün peygamberlere namaz kıldırmıştır. Ayrıca Kuranı Kerim’de İsra Suresinde Mescidi Aksa’dan bahsedilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar