Dünyada yaşayan dahiler arasında baş sırayı çeken bir isim Terence Tao. IQ seviyesi (230) ile  insanları kendine hayran bırakabilen Tao yaşayan efsane matematikçilerden birisidir. Terence Tao 17 Temmuz 1975 yılında Avusturalya’da doğmuş Hong Kong asıllı bir ailenin çocuğudur. Annesi ve babası bilgili insanlar olmaları sebebiyle Tao’nun zekasını daha bebekken farketmişler. 2 yaşındayken okumayı öğrenmiş ve yine çok küçük yaşlarda matematik problemlerini çözmeye başlamış. 3,5 yaşında ilkokula başlatılan Terence Tao yaşıtları tarafından bebek muamelesi görünce okuldan alınır ve 5 yaşında ilk okula tekrar başlar. 7 yaşında ilkokulda okurken aynı zamanda lisede matematik ve fen dersleri görmeye başladı. 9 yaşında ise ilkokulu bitirip lisede öğrenim görmeye başladı.

Terence Tao ilkokul da olduğu gibi lisede de kendi yaşıtlarından çok daha üstün bir zekaya sahip olduğu için hem liseye devam ediyor hemde üniversite derslerine girmeye başlıyor. Üniversiteden matematik ve fen alanlarında eğitim alan Tao 13 yaşında üniversiteli bir genç oldu ve yine aynı yaşta “Uluslarası Matematik Olimpiyatlarında” altın madalya alarak zekasını tescilledi. Üniversite yılları da hızla geçti ve üniversiteyi bitirip,  Princeton Üniversitesinden  doktorasını aldığında henüz 20 yaşında çok genç bir dahiydi. 24 yaşında Kaliforniya Üniversitesinde profesör oldu ve yine aynı üniversitede matematik bölümü başkanı oldu.

Terence Tao daha çocukluğundan hatta bebekliğinden itibaren çok zeki olduğunu ve çok büyük bir matematikçi olacağını herkese gösterir ve çevresinde bulunan insanlarda onun dahi olduğundan emindir. Tao’nun dahi oluşun en iyi göstergesi o zamana kadar çözülemeyen matematik problemlerini çözmesidir. Kimsenin çözemediği ve çözülemeyeceğini düşündüğü matematik problemleri Terence Tao için kolaylıkla çözülebilecek problemler olmuştur. En bilinen çıkarımı, değişik alanları kullanarak ispatladığı yüzyıllık asal sayı varsayımıdır. Hayatı boyunca matematikle uğraşan Terence Tao evlidir ve iki çocuğu vardır. 2015 yılında arkadaşları ile birlikte yaptıkları matematik çalışmalarından 3 milyon dolar kazanmıştır. California Üniversitesi‘nde matematik profesörü olarak çalışmaktadır ve  Matematiğin Mozart’ı olarak da anılır.