Malzemeler

 

  • 10 kg sivri domates
  • 1 kg sivri yesil biber
  • 2 kaşık tuz
  • 2 kaşık sıvı yağ

Yapılışı

Domatesler yıkanıp sap kısımları temizlenir.2-3 parçaya bölünerek mutfak robotuna aldığı kadar doldurulur. Robottan iyice çekilerek büyükçe bir tencereye doldurulur. Domateslerin tümü aynı şekilde robottan geçirilip tencereye eklenir. Ocağın altı açılır ve orta ateşte kaynamaya bırakılır.

Biberler yıkanıp, tohumları temizlenir. Küçük küçük  doğranır ve bir tavaya alınır 2 kaşık yağ eklenerek biberler 5 dk sotelenir. Rengi dönen ve yumuşayan biberlerin altı kapatılır. Domates kaynamaya başladıktan yaklaşık 15 dk sonra biberler eklenir.( kıvamını daha koyu ya da daha sulu isteyenler süreyi kendileri ayarlayabilir.) Biberler eklendikten 5 dk sonra tuzu ilave edilerek ocağın altı kapatılır. Sıcak şekilde kavanozlara doldurulup kapağı kapatılarak temiz bir örtünün üzerine ters çevrilir. Bir gece ters şekilde bekletildikten sonra serin, güneş almayan bir yerde muhafaza edilir.10 kg domatesten fotoğrafta görüldüğü kadar kavanoz elde ettim. AFİYET OLSUN

Püf noktaları

Sivri domates kullanma sebebim daha etli ve daha az sulu oluşu. Böylece çok fazla kaynatmadan daha yoğun bir kıvam elde ettim.