Sponsorlu Bağlantılar

Kalın beyaz kürklü ve kabarık bir kuyruğu olan küçük beyaz bir köpek düşünün. Japon köpekleri, sahiplerine çok sadık, enerjik ve zeki evcil hayvanlar olarak bilinir. Özellikle küçük çocuklu aileler ve düşük bakım gerektiren bir evcil hayvan arayan yaşlılar için tavsiye edilir.

Japon Köpeğini böylesine popüler bir evcil hayvan yapan özelliği, oyun oynamayı çok sevmesidir. Bu küçük köpekler, aile ile yapılan aktivitelerde yer almayı severler.

Japon Köpeği Özellikleri Nelerdir?

  • Yüksekliği 24 -25 cm
  • Ağırlığı 4-5 kg
  • Ömrü ise 12-14 yıl
  • Burnu ufak, gözleri iri ve tüyleri uzundur.
  • Çocuklu aileler, bekarlar ve yetişkinler için, daire ve evlerde bakımı yapılabilir.
  • Aktif, sadık, oyun sever, itaatkar, zeki ve çocuklarla arası iyidir.
  • İyi bekçi köpeği olduğundan, yabancılara karşı ısırma eğilimi gösterir.
  • Zeki ve bakımı kolaydır.

Anavatanı

Japon Köpeği 1920’lerde ve 30’larda çeşitli Pomeranya Köpeği ırklarının melezlenmesiyle Japonya’da gelişmiştir. Cins için ilk Standart, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Japonya’da yayınlandı. Bu noktadan sonra, bu köpek cinsi Japonya ve İngiltere’de popülerlik kazandı. 1977’de Japon Köpeği, Kennel Club tarafından Utility Group’un bir üyesi olarak kabul edildi, ancak AKC tarafından hala tanınmıyor.

Beslenme

Enerjik bir cins olan Japon Köpeğinin aktif köpekler için formüle edilmiş bir diyete ihtiyacı vardır. Özel formül içeren mama kullanılması önerilir. Çünkü bu formüller küçük köpeklerin hızlı metabolizmalarını korumak için ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlar.

Eğitim

Japon köpekleri çok zeki ve eğitime karşı isteklidir. Önemli olan köpeğinizi erkenden eğitmeye başlamak ve tutarlılığınızı korumaktır. Böylece köpeğiniz hızlı bir şekilde öğrenir ve komutlarınızı hatırlar. İtaat eğitimine ek olarak, Japon Köpeği çeviklik eğitimi ve Flyball dahil olmak üzere çeşitli köpek sporları için iyi bir adaydır.

Birçok küçük ırk gibi, Japon Köpeği de uygun şekilde eğitilmemiş ise davranışsal problemlere yatkındır. Eğitim, köpeğinizin emirlerinizi yerine getirmesinin ötesinde, zeka gelişimine de katkıda bulunur. Köpeğiniz sıkılırsa, kazma ve çiğneme gibi davranış problemleri gösterme olasılığı yüksektir. Özellikle Japon köpeğinin küçük vücudunda büyük bir köpek olduğu söylenir. Bu nedenle köpeğinizin büyük kişiliğini kontrol altında tutmak için eğitim şarttır.

Sponsorlu Bağlantılar

Mizaç / Davranış

Japon Köpeği, küçük çocuklarla iyi geçinen akıllı ve sadık bir ırktır. Bu küçük köpekler insan sevgisine ihtiyaç duyarlar ve aile faaliyetlerine dahil edilebilmek için her şeyi yaparlar. Japon köpekleri harika bekçi köpekleridir. Çünkü bir yabancı geldiğinde havlamaya eğilimlidirler.

Japon köpekleri, enerjik ve eğlenceli yapıya sahiptir. Dışarıda koşacak ve oynayacak bir köpek arıyorsanız, Japon Köpeği bu ihtiyacı mutlaka karşılayacaktır. Bu köpekler zaman zaman biraz baskın veya bağımsız olabilirler, ancak uygun eğitim ile çok itaatkar olmaları sağlanabilir.

Sağlık Sorunları

En sık karşılaşılan sorunlardan bazıları diz kapağı kemiği çıkığı ve akan göz yaşı ya da göz yaşarmasıdır. Akan gözler genellikle stres veya alerjilerden kaynaklanır ve gözün ılık suda yıkanmasıyla kolayca tedavi edilebilir.

Egzersiz İhtiyacı

Bu küçük köpekler enerji dolu, oyun sever ve çok aktiftir. Japon Köpeğinizi hergün uzun bir yürüyüşe çıkarmanız gerekiyor. Eğer köpeğiniz yeterince egzersiz yapıyorsa, bir apartmanda veya ufak bir evde yaşamaktan mutluluk duyacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu küçük köpekler insan sevgisine ihtiyaç duyarlar ve aile faaliyetlerine dahil edilmek isterler.

Kürk

Japon Köpeğinin en tanınmış özelliği, beyaz ve yumuşak tüylere sahip olmasıdır. Alt bacaklardaki kürkleri daha kısadır. Ancak kuyruk bölümü çok tüylüdür ve arkadan kıvrılarak büyür. Bu cinsin kürkünü sağlıklı tutmak ve dökülmeyi azaltmak için düzenli fırçalama ve tımarlama yapmak gerekir.

Yavru Bakımı

Bu cins aktif ve enerjik olduğundan, Japon Köpeği yavruları oldukça eğlenceli ve faydalı olabilir. Köpeğinizin eğitimine erken başlamak önemlidir. Böylece köpeğinizde Küçük Köpek Sendromu gelişmez. Aynı zamanda, yavrularınızın emirlere itaat etmesini sağlamak için de eğitim büyük öneme sahiptir. Köpeğiniz, diğer köpeklere ve insanlara karşı saldırgan olmaması için sosyalleşme de önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar