Sponsorlu Bağlantılar

Allah dünyayı yarattıktan ve insanları da var ettikten sonra insanlara yol gösterici olarak peygamberleri göndermiştir. Son peygamber ise Hz. Muhammed (s.a.v.)’dir. Peygamber Efendimizin tüm insanlık için önemli görevleri vardır. Bunlar tebliğ, tebyin, teşri ve temsil görevleridir.

Tebliğ Görevi

Peygamber efendimiz Allah ve insanlar arasında bir köprü vazifesi üstlenmiştir. Böylece Allah’tan aldığı emirlerin tümünü insanlara eksiksiz olarak iletmesi görevini yerine getirmesine tebliğ denir.

Tebyin Görevi

Hz. Muhammed’in bir diğer peygamberlik görevi ise tebyindir. Yani Allah tarafından gönderilen vahiyleri insanlara iletmek, ayetlerin açıklamasını yapmak, yaşayarak göstermek ve toplumda yaşanmasını sağlamaktır.

Teşri Görevi

Kuran’ı Kerim insanlara Allah tarafından gönderilen bir yaşam klavuzudur ve buradaki her ayette bir kural niteliğindedir. Biz insanlar bazı ayetleri okuduğumuz zaman ne  denildiğini anlamamız mümkün olmayabilir. Bu durumda peygamberlerin teşri görevi devreye girer ve insanlara ayetlerin açıklamasını yapar. Örneğin Namazın kılınış şekli, vakitleri, abdestin nasıl alınacağı gibi konuların hepsine peygamberimiz yaparak yaşayarak öğretmiştir.

Temsil Görevi

Peyamberin dini kurallara göre yaşaması ve insanlara tüm hayatları boyunca örnek olması durumudur. Yani dini temsil etmesi ve örnek bir yaşam sürmesidir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar