Grönland balinası dünya üzerinde yaşayan balinalar arasında ikinci büyük balina türüdür. Balaenidae familyasındandır. Yaklaşık 100 sene yaşadıkları bilinmektedir ancak 200 yaşını görenlerinde olduğu söylenmektedir. 120-140 ton arasında değişen ağırlığı ve 20 metreye yakın boyu ile devasa büyüklükte bir balina türüdür. Siyah bir sırt bölgesi ve beyaz renkli karın bölgesine sahip bir balinadır. Büyük ağızları vücutlarının yaklaşık 3’te 1’i kadardır. Dünyanın en büyük balinalarından biri olmasına rağmen çok küçük deniz canlıları olan planktonlar ile beslendikleri düşünülmektedir.

Son 60 yıl içerisinde nüfuslarında ciddi azalmalar meydana gelmiştir. Günümüzde 24.000 kadar Grönland balinasının yaşadığı düşünülmektedir. Çok ağır iklim şartlarına bile dayanıklı olan Grönland balinaları, kuzey kutbundaki ve buzullardaki soğuklara dayanabilmektedir.

Ancak Eskimolar tarafından avlandıkları için soyları tükenme riski ile karşı karşıyadır. Hem geçim kaynağı hemde besin olarak Grönland balinaları Eskimolar için kıymetlidir. Grönland Balinalarının bir diğer özelliği ise çok geç yaşta çiftleşmeleridir. Yaşamlarının ilk yarısı geçtikten sonra çiftleşme olgunluğuna erişirler. Bu sebeple soylarının devam etmesi için gerekli yavru balina sayısına ulaşamazlar.