Sponsorlu Bağlantılar

Biliyor musun?

Türkiye’de, binlerce kişi grip salgınından dolayı hastaneye yatırılır. Farklı komplikasyonlar gösteren hastalıktan dolayı ölümler yaşanabilir.

Grip Nedir?

Genellikle grip olarak adlandırılan bu hastalık, “influenza” virüsünün neden olduğu üst solunum yolunun bir enfeksiyonudur.

Grip, ciddi hastalıklara neden olarak, hastanede kalmaya ve ölümlere neden olabilir.

İnfluenza virüsüne maruz kalan bir kişi, akciğerlerin bir enfeksiyonu olan viral veya bakteriyel pnömoni dahil olmak üzere başka enfeksiyon riskileri altındadır.

Küçük çocuklar, hamile kadınlar, yaşlılar ve bazı tıbbi çalışanlar, gripten dolayı ciddi hastalık riskileri altındadır.

Grip Nasıl Bulaşır?

Grip; öksürme, hapşırma veya yüz yüze temas yoluyla kişiden kişiye kolayca yayılır. Virüs, bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında elinde bulunan peçetedeki damlacıklara başka kişilerin dokunması ve sonra ellerini yıkamadan önce gözlerine, ağzına veya burnuna dokundurması ile de yayılabilir.

Grip Hastalığının Tedavisi Nedir?

Grip Aşıları

İki ana grip aşısı türü vardır:

Sponsorlu Bağlantılar

İnaktive Grip (Grip) Aşısı (enjeksiyon olarak verilir).

Burun spreyi olarak verilen Canlı Zayıflatılmış Grip (Grip) Aşısı

Birçok Avrupa ülkesinde, 6 aylık ve daha büyük olan her bireye (nadir istisnalar dışında), yılda bir defa grip aşısı yaptırmalarını önermektedir. Pek çok farklı grip(influenza) aşısı ürünü vardır. Ancak 9 yaş ve üstü herkesin her yıl yalnızca bir doz mevsimsel grip aşısına ihtiyacı vardır.

Grip aşısı olmak isteyen kişiler eczanelerden aşı satın alabilir.

Canlı Zayıflatılmış Grip Aşısı

Sponsorlu Bağlantılar

Ebeveynler, canlı zayıflatılmış influenza aşısı (burun spreyi aşısı) hakkında farklı raporlar incelemiş veya okumuş olabilir. Bu aşının etkinliği ile ilgili en son yapılan araştırmalar gözden geçirildiğinde, bu aşının 2-17 yaş arası çocuklar için güvenli ve etkili bir seçenek olarak uygulanmasına karar verilmiştir.

Fluzone Yüksek Doz Grip Aşısı

Fluzone® High-Dose, 65 yaş ve üstü yetişkinler tarafından kullanılması onaylanan ve enjekte edilebilir bir grip (influenza) aşısıdır.

Hastalık yaratması muhtemel olan grip virüslerine karşı koruma sağlamak amacıyla üretilmiştir.

Standart dozda bir influenza aşısı dört kat antijen (aşının vücuda antikor yapmasını sağlayan kısmı) içerir. Ek antijenin, yaşlı bireylerde, genellikle genç bireylerden daha düşük seviyelerde tepki veren daha güçlü bir bağışıklık tepkisi (daha fazla antikor) yaratması amaçlanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Fluzone® High-Dose’un 65 yaş ve üstü yetişkinler için standart doz influenza aşıları ile karşılaştırıldığında daha iyi koruma sağladığına dair iyi kanıtlar olduğu sonucuna varılmıştır. Gelişmiş bağışıklık tepkisinin daha fazla korumaya yol açıp açmadığı, devam etmekte olan bir araştırma konusu olmuştur. Tabi daha fazla çalışmaya ve kanıta ihtiyaç vardır.

Grip aşısı almak, gripten korunmada ilk ve en önemli adımdır. Grip aşısı, özellikle gripten kaynaklanan ve komplikasyon riskinizi attıran kronik sağlık koşullarınız varsa önemlidir. 65 yaş ve üzeri bir yetişkinseniz, grip aşısı seçeneklerini (Fluzone® Yüksek Doz dahil) sağlık uzmanınızla görüşmek tavsiye edilir.

Sponsorlu Bağlantılar