Sponsorlu Bağlantılar

Kış aylarının en güzel meyveli tatlılarından birisi hiç şüphesiz ayva tatlısıdır. Ayva tatlısı hem hafif, hem sağlıklı olması sebebiyle gönül rahatlığıyla tüketilecek tatlılardan birisidir. Kırmızı ayva tatlısı ise görüntüsüyle gönülleri fethetse de gıda boyası kullanmak içinize sinmeyebilir. İşte bu durumda gıda boyasız kırmızı renkli ayva tatlısı tarifi tam sizler için. Rengini doğal vişne suyundan alan tatlı gıda boyalı olanları aratmayacak türden. Buyrun tarife;

Malzemeler

  • 2 orta boy ayva
  • 1 su bardağı vişne suyu (yazın kendi yaptığım vişne suyunu kullandım, sizin evinizde yazdan kalma yoksa hazır vişne suyu kullanabilirsiniz.)
  • 4 yemek kaşığı şeker
  • 1 dal çubuk tarçın, 4-5 adet tane karanfil
  • Ayva çekirdekleri
  • Dondurma, fındık parçaları

Yapılışı

Ayva tatlısı için öncelikle ayvalar iyice yıkanır kabukları soyulur ve ortadan ikiye bölünerek çekirdek ve sap kısımları temizlenir. Ayrılan ayva çekirdekleri bir kabın içine konulur. Ayvalar teflon yapışmaz bir tencereye alınarak üzerlerine 1 yemek kaşığı şeker dökülür. Vişne suyunda da şeker olduğu için 1 yemek kaşığı kullandım, daha şekerli sevenler 2-3 yemek kaşığı kullanabilir. Vişne suyunu ayvaların üzerine de gelecek şekilde tavaya dökülür. Çubuk tarçın, karanfil ve ayva çekirdekleri de eklenerek tavanın ağzı kapatılarak kısık ateşte ayvalar iyice yumuşayana kadar yaklaşık 45-50 dakika pişirilir. Pişen ayvalar sıcakken bir tabağa alınır üzerine tatlının şerbetinden dökülür, dondurma ve fındık, fıstık ile servis edilir. AFİYET OLSUN.

Pratik Ayva Tatlısı Tarifi İçin Tıklayın

Sponsorlu Bağlantılar