Sponsorlu Bağlantılar

Filistin engereği zehirli bir yılan türüdür. Yaşam alanları Suriye, Ürdün, Filistin ve Lübnan yakınlarında bulunur. Akdeniz kıyı ovalarında ve iç kesimlerinde ve Lübnan  ve Filistin tepelerinde yoğunlaşmış şekilde yaşarlar. Renkleri gri- siyah yada kahverengi-açık kremdir sırtlarında koyu renkli şeritler ve benekler bulunur . Vücut yapıları diğer engerekler ile benzerlik gösterir.

Boyları 60-70 cm boyutlarındadır ve en uzun 1 metre civarındadır. Oldukça zehirli olan Filistin Engereği bulunduğu bölgelerde yılan zehrinden ölümlerin en büyük sebebidir. Avını öncelikle ısırarak zehirini kana akıtır ve zehirden ölen avını daha sonra yer. İnsanlara karşı da rahatsız edildiği zaman tehlikeli olmaktadır ve ısırığı ölümle sonuçlanabilmektedir.

Üst ön dişlerinin iki tanesinde zehir bulunur ve bu dişler içi boş bir şırınga gibidir. Isırdığı zaman bu dişlerin içinden geçen zehir kana karışır ve avı öldürür. Filistin engereğinin henüz bir alt türü olduğu bulunmamıştır. Diğer engerek türleri gibi 5-10 adet arası yumurta bırakırlar ve Ekim- Nisan ayları arasında uzun bir kış uykusuna yatarlar. Avlarını küçük memeli- omurgalı hayvanlar oluşturmaktadır, fare ve kuş gibi.

Sponsorlu Bağlantılar