Sponsorlu Bağlantılar

Turşu sofraların vazgeçilmezi, çok sağlıklı bir gıdadır. İçerisinde bulunan faydalı bakteriler ve probiyotikler ile tüketilmesi gerekir. Evde turşu yapmak isteyenler için çok pratik bir turşu tarifi vereceğim. Dileyen farklı malzemeler kullanarak da aynı yöntemle turşu yapabilir.

Malzemeler

1 küçük boy beyaz lahana

5-10 adet turşuluk salatalık

3 adet havuç

8-10 diş sarımsak

2 yemek kaşığı nohut

Sponsorlu Bağlantılar

1 bardak elma sirkesi

4-5 yemek kaşığı kaya tuzu yada iri tuz

1 tatlı kaşığı limon tuzu

2 litre kaynamış soğumuş su veya hazır su

Yapılışı

Sponsorlu Bağlantılar

Bu ölçülerle 1 litrelik ve 2 litrelik kavanozlara turşu kurdum sizlerde miktarı azaltıp artırarak turşu yapabilirsiniz. Öncelikle suyumuzu kaynatıyoruz, sıcak suyun içerisine tuz ve limon tuzu eklenerek karıştırılır ve soğumaya bırakılır. Turşuluk malzemeler iyice yıkanır, lahana çok küçük olmayacak şekilde irice doğranır. Havuçlar da yuvarlak şekilde doğranır, salatalıklar bıçakla bir kaç yerinden delinir. Kavanozun içerisine bir kaç sarımsak, nohut atılıp üzerine lahanalar, salatalıklar, havuç doldurulur aralara yine sarımsak ve nohut konulur.

Hava kalmayacak şekilde kavanoz doluncaya kadar doldurulur. Soğuyan suya sirke de eklenerek kavanoza doldurulur. Diğer kavanoza sadece lahana doldurdum, lahanaları daha iyi doldurabilmek için doğranmış lahanaları tuzla ovalayıp öyle kavanoza yerleştirdim ve üzerine aynı sirkeli su karışımından boşaltıp ağzını sıkıca kapatarak balkona kaldırdım. Turşu soğuğu sevdiği için ben balkona aldım sizler evinizin soğuk bir bölgesinde bekletebilirsiniz. 20-25 gün içerisinde turşular olacaktır. Kavanozun ağzını açtıktan sonra yine soğuk bir yerde veya buzdolabında muhafaza ederek tüketebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar