Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye’deki en güzel ve en büyük parkları arasında yer alan Sazova’nın diğer adı ise Bilim, Sanat ve Kültür Parkı olarak da geçmektedir. Eskişehir sınırlarında yer alan park, Eskişehir – Kütahya yolu üzerinde yer almaktadır.

400.000 metrekarelik alana sahip olan Sazova Parkı her yaştan insanın uğraması gereken bir mekandır. Eskişehire gelenlerin ilk uğrak yerleri olan Sazova Parkı, görselliği sayesinde turistleri mest etmektedir. Özellikle yeni evli çiftlerin dış mekan çekimlerini bu alanda yaptırdıklarını görebilirsiniz. Parka girişler ücretsiz ancak parkın içinde bulunan çeşitli bölümler için cüzi miktarda ücretler belirlenmiş.

Parkın içinde Masal Şatosu, Gölet, Amfi Tiyatro, Korsan Gemisi, Bilim ve Deney Merkezi, Sabancı Uzay Evi, Hayvanat Bahçesi, Eti Su Altı Dünyası, Japon Bahçesi, Gezi Treni,  Türk Dünyası Bilim Kültür Merkezi ve Esminyatürk gibi bütün gününüzü geçireceğiniz geniş bir aktivite yelpazesi bulunmaktadır. Bunların haricinde parkın içinde oyun alanları ve cafeler de bulunmaktadır.

Masal Şatosu

Dış görünümü, Uyuyan Güzel isimli hikayenin içinde geçen Şatoyu andırmaktadır. Şato akşam 18:00 civarı ziyaretçilere kapatılmaktadır.  Gün içinde Şatoya ücretli grup turları düzenlenmektedir. Bunun dışında şatonun içinde hediyelik eşya dükkanları ve minik bir kafeterya bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tasarım olarak her kule ülkemizdeki tarihi mekanların izlerini taşımaktadır. Galata Kulesi, Kız Kulesi, Topkapı Sarayı, Çan Kulesi, Yivli Kule, Sindrella Kulesi, Ulu Kule ve Yavru Kuleler isimli Şatonun Kuleleri sizleri hayal dünyanızın derinlerine götürüyor. Şatonun kulesine çıkıp fotoğraf çekilmeyi unutmayın.

Şatoya Giriş Yetişkinlere Kişi başı 3 TL iken öğrenci ve 65 yaş üstü bireylere 2 TL ‘dir. Turlara katılım için kule dışındaki kulübeden önceden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Bir öğrencinin yanında ücretsiz bir veli yer alabilir. Turlar 30 dakika kadar sürmektedir.

Turlardaki Konular

  • Bir Varmış Bir Yokmuş(Midas Altın Dokunuş hikayesi, Nasreddin Hoca fıkraları…)
  • Masal İçinde Masal (Dede Korkut Çadırı, Keloğlan…)
  • Gizemli Yolculuk (5-11 yaş aralığında çocuklar masal kahramanı oluyor…)

Turlar katılım ücreti yetişkinlere 10 TL iken 65 yaş üstü ve öğrencilere 5 TL olarak uygulanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Korsan Gemisi

Herkezin İzlediği Karayip Korsanları filmindeki korsan gemisini Eskişehir’de bulduk. Yapay göletin hemen kıyısında bulunan Korsan Gemisi, May Flower’ın isimli geminin tasarımına sahiptir. Gemiyi gezerken üst katta kaptan köşküve alt katta zindan, mürettebatın hamakları ile kileri görebilirsiniz.

Bu eğlenceli gezinin ücreti ise Yetişkinlere 3 TL, indirimli olanlara ise 1,5 TL’dir.

Amfi Tiyatro

Sponsorlu Bağlantılar

Parkın girişinde bulunan Tiyatroda çeşitli etkinlikler düzenlenebiliyor.

Hayvanat Bahçesi

2017 senesinin başlarında kapısını ziyaretçilere açan Hayvanat Bahçesi içinde bulundurduğu canlılar ile ve giriş ücreti ile ziyaretçileri mest etmektedir.  Sazova Parkının en genç üyesi olan Hayvanat Bahçesi, 10:00-18:00 saatleri arası açık olup, giriş ücreti Yetişkinlere 10 TL, Öğrencilere ise 5 TL’dir.

İçinde penguen, lama, çeşitli kuşlar ve maymun türleri bulundururken, yırtıcı hayvanlar ise bulundurmamaktadır. Ancak yırtıcı hayvanlar için çalışmalar yapılmaktadır. Tahmini 2018 yılında parkın içinde yırtıcı hayvanları da görebileceksiniz. Bunların dışında Hayvanat Bahçesinin içinde Japon Bahçesi’de bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Japon Bahçesi

Hayvanat Bahçesi ile iç içe olan Japon Bahçesi sizleri uzak doğuya götürmektedir. İçindeki bitki örtüsü, minik göleti ve bambu kulübeleri ile farklı bir ortam oluşturuyor. İnsan hazır gelmişken yoga yapmadan gitmeyeyim diyor.

Eti Sualtı Dünyası

Sazova Parkı’nın en eski üyelerinden birisi de Sualtı Dünyası’dır. Bu bölümde hem eğleneceksiniz hemde çok şaşıracaksınız. Üst katı hediyelik eşyaların satıldığı dükkan olan Sualtı Dünyasının alt katında ise yırtıcı deniz hayvanları ve şirin balıklar yer almaktadır.

İçerisinde 123 farklı türden 2150 adet balığın bulunduğu bu büyük akvaryuma giriş ücreti ise 10 TL’dir.

Esminyatürk

Türk Dünyası Şaheserlerinin minyatür haline getirilip sergilendiği şirin bir parktır. Minyatür parkın içerisinde Türk Dünyasından 32 farklı minyatür 1/25 ölçeğinde küçültülerek sergilenmektedir. İçerisinde Taç Mahal, Selimiye Camii ve Mostar Köprüsü gibi birçok esirin minyatürünü görebilirsiniz. Giriş ücreti ise 3 TL’dir.

Sabancı Uzay Evi

Sazova Parkına giriş yaptığınızda ilk uğramanız gerek yerlerin başında geliyor. Önceden biletlerinizi almazsanız yer bulmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz. Giriş ücretleri ise yetişkinlere 10 TL, öğrencilere ise 5 TL ‘dir

Bilim Deney Merkezinin bir parçası olan Uzay Evi’nin dış görünüşü büyük bir futbol topunu andırmaktadır. İçerisinde ise interaktif sunum ve çeşitli şovların yapıldığı, 96 kişi kapasiteli bir salon yer almaktadır. 15 metre çapındaki kubbe özel projektörler ile sizlere görsel bir sunum yapmaktadır. Görünüm olarak sinema salonunu andıran bu Eve 5 yaşının altındaki çocuklar alınmamaktadır. Sabancı Uzay Evi Programlarında ise;Yaşamın Kökeni, Karadeli, Yıldızlar gibi çeşitli uzay görselleri sergilenmektedir.

Gezi Treni

Parkın ücretsiz olarak sunduğu veren tek hizmetidir. Yeterli kişi sayısına ulaşıldığında görevlilere ricada bulunarak parkın içinde 15 dakika süren bir tren gezisi yapabilirsiniz.

Bilim, Deney Merkezi

Genelde Öğretmenler gruplar halinde öğrencileri buraya getirerek, küçük yaşlardaki çocuklara bilimin ve teknolojinin  önemini anlatmaya çalışıyorlar. Kalabalık günlerde burada da biletinizi önceden alırsanız sonradan sıkıntı yaşamazsınız.

Bili, Deney Merkezinin dışında uçak ve üzerinde bir otomobilin bulunduğu bir kaldıraç örneği bulabilirsiniz.

İçeride bulunan aletler ve küçük deneyler ile çocuklarınız verimli ve eğlenceli zamanlar geçirecekler. Bu bölümde bazı saatlerde özel gösterimler yapıldığından ziyaretçilere kapalı kalabiliyor. 13:00-15:00 ile 16:00-17:00 saatleri arasında serbest turlara katılabilirsiniz. Giriş ücretleri ise yetişkinlere 7 TL iken, öğrencilere 3 TL’dir.

Oyun Parkları ve Kafeteryalar

Sazova Parkı’nın içerisinde çocukların ilgisini çekecek birçok yapı bulunmasına rağmen ekstra olarak çocuklar için içi boş dinozorlar, ahşaptan evler ve parklar bulunmaktadır. Siz bir ağacın gölgesinde otururken çocuklarınız burada eğlenceli vakit geçirebilir.

Parka gelmeden önce elinize bir piknik sepeti alıp, banklara oturarak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ancak buradaki kafeteryalar sizin için hazırladıkları menüler ile müşterilerine farklı hizmetler sunmaktadır. Sepetle güneşin altında dolaşmaktansa bir kafeye oturup çayını yudumlayanlardan biriside olabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar