Sponsorlu Bağlantılar

Dünyanın en soğuk yerlerinden biri olan Norveç’te küçük bir kasaba olan Longyarbyön kasabasında ölmek ve gömülmek yasak. Kulağa çok ilginç gelen bu durumun geçmişi 70 yıl öncesine dayanıyor.

70 yıldır kasabada bulunan mezarlık kapalı tutuluyor ve kimsenin mezarlığa gömülmesine izin verilmiyor.

1500 kişinin yaşadığı bu küçük kasaba çok soğuk olduğu için ölenlerin cesetleri çürümüyor ve bu durum kasabada hastalıklara sebep oluyor. 1917 yılında kasabaya giden bir araştırma grubunun yaptığı araştırmada kasabanın yarısının ölümüne sebep olan virüsün cesetlerden gelmiş olduğu sonucu çıkınca kasabada ölmek yasaklanmış.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kasabada hastalanan birisi olursa onu diğer kasabalara gönderiyorlar ve eğer ölen olursa diğer kasabalarda bulunan mezarlara gömülüyor. Eğer aniden bir ölüm olursa o kişinin cesedi de başka bir kasabada mezara gömülüyor. Yani ne olursa olsun o kasabadaki mezarlara kimse gömülmüyor. Mezarlığı kasabadan oldukça uzakta ve kapalı tutulmasına rağmen bu yasak devam etmektedir.

Ayrıca bu kasabada huzur evi, kreş yada bakım evi de bulunmuyor. Kasabada çok fazla kutup ayısı bulunduğu için tüm çocuklara kendilerini nasıl korumaları gerektiği öğretiliyor ve öğretmenlerinde kutup ayılarına karşı kendilerini korumak için silah taşımaları gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Sponsorlu Bağlantılar