Sponsorlu Bağlantılar

Böbrek Hastalıkları

Böbrek vücudumuzun en önemli organlarından birisidir. Onun önemini dialize girenler daha iyi anlar. Böbrekler sıvıları filtre ederek dışarı atar. Eğer böbrekler çalışmazsa, vücudumuz zehirlenir. İdrarı fazla tutmak da birçok rahatsızlığa neden olduğu gibi böbrek yetmezliğine de sebep olur. Böbrek rahatsızlıklarının en büyük sebebi vücuda yeterli suyun girmemesidir. Günlük su ihtiyacının altında su tüketip, üstüne fazla efor harcarsak veya tuzlu ve tatlı gıdalar tüketirsek böbreklerimiz görevini yerine getiremez hale gelir. Ayrıca suyun yerini çay gibi takviye gıdalar ile doldurmak oldukça yanlıştır.

Böbreği Çalıştırıcı Gıdalar Nelerdir?

Armut, fasulye, elma, ayrık otu, mısır püskülü, zeytinyağı, çörek otu, ısırgan, kabak çekirdeği, incir, üzüm, civanperçemi, at kuyruğu otu, kekik, karpuz, kavun, kiraz, maydanoz, lahana, böğürtlen, ahududu, alıç yaprağı, brokoli, rezene, sinirli ot, şahtere, turp, kuşburnu, karabaş otu, hatmi, hıltan, gilaburu, biberiye, papatya, altın otu, arpa, frenk üzümü, hazanbel, hurma ve misvak böbreği çalıştırır.

Böbrek İltihabı

  • Civanperçemi çayı demlenip içilir.
  • Yavşan otu demlenip içilir.
  • At kuyruğu demlenip içilir.
  • Hatmi tohumu, kantaron ve kekik karışımı kaynatılıp, balla tatlandırılarak günde 3 kere 1’er su bardağı içmeye devam edilir.

Böbrek Taşı ve Kumları

  • A vitamini yetersizliği ve az su içmekten kaynaklanır. Günde 30 gr. maydanoz yemek, A ve C vitamini ihtiyacımızı karşılar.
  • Limon mikserde kabuğu ile birlikte öğütülür, süzülüp balla tatlandırılarak aç karna 1’er su bardağı günde 3 defa içilir. 1 saat su içilmez. (Bazı midelere zarar verebilir)
  • Yarım fincan halis zeytinyağına, yarım limon sıkılır ve aç karna günde 3 defa içilir. 1 saat boyunca su içilmez.
  • Isırgan kavurması yenir, ısırgan kaynatılıp, aç karna günde üç defa içilir, 1 saat su içilmez.

Dializ

Dialize girenlere 500 gr. zeytinyağı. 500 gr. çörek otu karışımından yarım fincan yağ, üzerine yarım limon sıkarak günde 2 defa aç karna içmeleri, ısırgan yemekleri yemeleri, papatya çayı içmeleri, at kuyruğu çayı içmeleri faydalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar