Pek alışkın olmadığımız bir kelime “astral” peki nedir bu astral seyahat? Her gece uyumak ve rüya görmek tüm insanların yaşadığı doğal bir süreçtir. Astral seyahat bu doğal süreci biraz bozarak uykunuzu ve rüyanızı yönetme işine verilen isimdir. Uykuya dalan bir kişi rüyasını kontrol edemez ve bilinçli bir şekilde istediği rüyayı göremez. Ancak astral seyahat eden birisi rüyasını kontrol edebilmektedir. Kısaca astral seyahat uykunun ve rüyanın bilinçli yapılan haline denilir.

Astral seyahat etmek isteyen kişilerin bu seyahat öncesinde dikkat etmesi gereken bir çok konu vardır. Astral seyahati yaptıran kişilerden yardım alınacağı gibi kişi kendisi de bu süreci tamamlayıp astral seyahate çıkabilir. Astral seyahat öncesinde kişinin uykusunda rüyalarını kontrol edebilmesi gerekir. Yani rüyada olduğunu uyku esnasında biliyor olması gerekir. Bu zaman alan zor bir aşamadır. Kişi bir rüya gördüğü zaman “ben rüyadayım ve gördüğüm rüyadan uyanabilirim” diyebilmelidir.  Astral seyahat öncesinde belli diyetlerin yapılması gerekmektedir ve seyahate gidilecek yerin kesin olarak belirlenmiş olması gerekmektedir. Tüm bu aşamalar hazır olunca astral seyahate çıkacak kişi yatağında uyku pozisyonu alır ve hayal kurmaya başlar. Yüksek bir konsantrasyon ile istediği yere ruhunu götürebilir. Uykuya daldığı an ve ruhun bedenden ayırdığı anı kendisi kontrol edebilir ve görmek istediği yere ruhunu götürebilir. Ruh gezerken bedeni ile arasında gümüş kordon denilen bir bağın olduğu ve bu kordon koparsa kişinin öleceği de söylenmektedir. Kimileri için bu deneyim 5 dakika sürerken kimileri için 2 saat süren bir deneyim olmuştur. İstenildiği zaman geri dönebilir ve yatağından uykusundan uyanabilir.

Astral seyahat ruhun başka alemlerde gezinmesi anlamına geldiği için dinimizce doğru karşılanmamakla birlikte astral seyahat yapan kişilerin psikolojilerinde de büyük bozukluklar meydana gelebilmektedir.