Sponsorlu Bağlantılar

İnsanlar tarafından farkına bile varılmadan ilerleyebilen bu hastalık, demir eksikliğine benzer bir durumla seyrettiğinden teşhisi zor olabilmektedir. İnsanlar arasında “Kansızlık” olarakta bilinen bu rahatsızlık uzun vadede birçok insanın hayatında zorluklar yaşamasına neden olmaktadır.

Birçok insanın merak ettiği “Anemi nedir?” sorusunu uzmanlara sorduk.

Anemi Nedir?

Anemi hastalığı halk arasında “kansızlık” olarakta bilinmektedir. Bu hastalık kan da bulunan hemoglobin’in veya hücre yapımı için gerekli olan bazı maddelerin yeterli seviyede bulunmamasından kaynaklanır. Ülkemizde ise anemi özellikle bayanlarda menopoz öncesi dönemlerde görülebilmektedir. En sık rastlanan anemi tipi ise demir eksikliğine bağlı olarak “eritrosit” hacminin azaldığı anemi tipidir. Eğer aşırı kan kaybı yaşadıysanız veya yeterli – dengeli beslenmiyorsanız, anemi hastalığına yakalanmanız muhtemel.

 

Aneminin (Kansızlık) Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar aneminin en sık görülen belirtilerini şöyle sıralıyor. Halsizlik, hızlı yorgunluk hissi, çarpıntı, hafıza problemleri, saç dökülmesi, baş dönmesi, uyku isteği, nefes darlığı, üşüme iç sıkıntı, konsantrasyon eksikliği, dil ve dudak etrafında yara, tırnaklarda kolay kırılmalar ve cilt bozuklukları gibi yan etkilere sahip olan aneminin yaşam kalitesine etkisinden dolayı tedavi edilmesi şart.

Sponsorlu Bağlantılar

Anemi fiziksel performansı, aile ve  sosyal yaşantıyı etkilediğinden  dolayı tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi sonrası ise düzenli olarak takibi yapılmalıdır. Tedavi süreci tamamlanmadığı müddetçe daha ciddi hastalıklar karşımıza çıkabilmektedir.

Anemi (Kansızlık) Tanısı Nasıl Konulur?

Öncelikle şunu belirtelim, alternatif tıbba yönelmeden veya kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeden önce Aneminin bir hastalık olmadığını bilmeniz gerekiyor. Anemi başka hastalıkların veya bozuklukların yansımasıdır. Öncelikle Aneminin hangi nedenlerden oluştuğunun araştırılması gerekiyor.

Anemi tanısının konulması için uzman bir doktordan yardım almanız gerekiyor. Doktor hastanın yaşantısıyla ilgili hikayeye göre kan tahlili ve testleri yaparak tanıyı koyar.

Anemi Nasıl Tedavi Edilir? 

İlk öncelikli olarak Aneminin neden oluştuğu öğrenilip, şartlara göre tedavi süreci başlatılmalıdır.

Anemi bebeklerde şurup ve damla ile tedavi edilirken, yetişkinlerde demir ilacı alınması sağlanmaktadır. Eğer ki yetişkinlerde kan kaybı var ise araştırılıp, 4-6 ay süren tedavi ile bireyin hemoglobin seviyesi normale dönene kadar ve demir depoları dolana kadar tedavi sürecine devam edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Senenin belirli dönemlerinde oluşan üşüme, halsizlik ve çarpıntıların kansızlıktan kaynaklanabileceği unutulmamalı ve uzman bir hekimden yardım alınması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar